Предмет: Химия, автор: ajrej788

Calculate the mole number in 57.6 g of Ti2O3. (Ti=48, O=16)

3.     What is the mole number of 196 g Cr2(SO4)3? (Cr=52, S=32, O=16)

4.     1.5 mol of compound Mg3X2 has mass 150 g. What is the atomic mass of element X? (Mg=24)

5.     0.15 mol of compound Ca3(XO4)2 has mass 59.7 g. What is the atomic mass of element X in the compound? (Ca=40, O=16)

срочно нужно!!!!!!!!​

Ответы

Автор ответа: MJfrenchy
3

Ответ:

1) you have to divide the weight of Ti2O3 in its molar mass

So, the weight is 57,6 g, and the molar mass is: 48×2+16×3=96+48=144

57,6:144=0,4

The answer: the mole number in 57,6 g of Ti2O3 is 0,4.

2)Cr2(SO4)3=52×2+((32+16×4)×3)=392

196:392=0,5

The answer: The Mole number of 196 g Cr2(SO4) 3 is 0,5

3)

 \frac{150}{x}  =  \frac{15}{10}

15/10 is 1,5,just in other type

So:

15x=1500

x=100

We found that the molar mass of Mg3X2 is 100

We know that the atomic mass of Mg is 24

So,24×3=72

100-72=28

28:2=14

So,the atomic mass of X element is 14.

4)

 \frac{59.7}{x}  =  \frac{15}{100}

15/100 is 0,15

15x=5970

x=5970/15

x=398

40×3+(16×4)×2=120+128=248

398-248=150

150:2=75

The atomic mass of X is 75

Good luck!


ajrej788: thank you!
MJfrenchy: да ну, don't mention it :)
ajrej788: :)
altynbekkyzy07: оооо спасибо огромное
MJfrenchy: всегда рада :)
Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: nabiullina1984