Предмет: Литература, автор: vladvladchi

почему для сальери нет правды не только на земле но и выше(начало 1 сцены)

Ответы

Автор ответа: starlight42
11

Объяснение:

Высшей, то есть божественной правды не существует по мнению Сальери, потому что он был вынужден добиваться успеха в искусстве, в музыке изнурительным трудом, и при этом всё равно был недостаточно хорош, он не мог создать поистине великое, гениальное произведение, в то время как Моцарт был одарен свыше с самого рождения: ему не приходилось много работать, но его музыка обладала особой природой, способной остаться в вечности. Зависть и ревность Сальери к Моцарту не оставляют ему иного выхода, кроме как обвинять судьбу и небо в том, что они так несправедливо благосклонны к сопернику.

Похожие вопросы
Предмет: Українська мова, автор: tikhomirovaira27
ДОКАЖІТЬ,ЩО ЦЕ НАУКОВИЙ ТЕКСТ!!! ПОЖАЛУЙСТА:3
Капуста білоголова – рослина родини хрестоцвітих (або капустяних). Рослина дворічна: в перший рік формується качан. Згодом наростає стебло, на якому з’являється листя. Основний колір – зелено-білий. Листя має овальну форму, в розмірах досягає від 10 до 60 см. На одному качані росте від 25 до 100 листків. Висота деяких сортів капусти білоголової може бути до 1,5 м та ширина – 2 м.

Капуста білоголова – холодостійка, світлолюбива рослина. Спеку переносить погано. Оптимальна температура для її росту і розвитку 15 - 20 °C.

Сьогодні існує близько 60 видів цього овочу, в залежності від періоду цвітіння вони поділяються на ранні, середні та пізні. Ранні сорти вирощують для одержання врожаю в кінці весни – на початку літа, середні – в другій половині літа, а пізні – восени для споживання у свіжому вигляді, для переробки і зберігання.

Листя капусти білоголової на 80% складається з води. Також капуста містить велику кількість вітамінів. А за вмістом аскорбінової кислоти капуста може змагатись з лимонами та апельсинами. І, що дуже важливо, в пізньостиглих сортах вітамін С зберігається майже всю зиму. Окрім цього капуста містить і цілий комплекс мікроелементів – багато кальцію, заліза, магнію, фосфору та калію.