заповнити таблицю про ЄВРАЗІЮ!!
Ответы
Объяснение:
1. Особливості тектонічної будови
В основі материка не одна, як зазвичай в інших континентів, а декілька платформ. Найдавніші платформи: Східноєвропейська, Сибірська, Китайська. Платформи з’єднані між собою різновіковими складчастими поясами.
На материку утворилися гігантські області сучасної альпійської складчатості: Альпійсько-Гімалайський та Тихоокеанський складчасті пояси.
2.Зовнішні чинники формування рельєфу
Давнє заледеніння. У Європі центр заледеніння був розташований на Скандинавському півострові, в Азії — на півострові Таймир. Утворення льодовикових форм рельєфу: валів, пагорбів, моренних гряд і улоговин.
Багаторічна мерзлота — утворення бугрів із крижаними ядрами усередині й великих неглибоких улоговин, які утворюються у результаті просідання поверхневих шарів у місцях танення ділянок підземного льоду.
3.Корисні копалини
Фундамент платформ, складчасті області → родовища рудних корисних копалин. Залізні та марганцеві руди — у надрах Східноєвропейської рівнини, Уральських гір, Скандинавського півострова, Індостану. Уздовж східної окраїни материка тягнеться пояс гірських систем, багатих на родовища олова й вольфраму. У породах докембрійського фундаменту давніх платформ є золото, срібло, платина. Родовища нафти розташовані у зниженнях давнього фундаменту, у передгірних западинах, на окраїнах платформ, на шельфі морів. Найбільші запаси нафти — на Аравійському півострові, у районі Перської затоки, у Західному Сибіру, на Східноєвропейській рівнині, на шельфі Північного моря. Природний газ добувають на Східноєвропейській і Західносибірській рівнинах, Туранській низовині, із дна Північного моря. Вугільні басейни — в осадовому чохлі Східноєвропейської, Індостанської, Китайсько-Корейської й Південнокитайської платформ.
На півострові Індостан, острові Шрі-Ланка — найбільші у світі родовища синіх сапфірів, червоних рубінів. У давньому фундаменті Середньосибірського плоскогір’я виявлена особлива порода — кімберліт, яка містить алмази.