Предмет: Другие предметы, автор: Аноним

Хмара слів (Іван Мозепа)

Ответы

Автор ответа: AbdusikXT
0

Ответ:

19 депутатів українського парламенту 20 травня цього року внесли проект постанови про присвоєння міжнародному аеропорту “Бориспіль” імені Івана Мазепи. Не буду поіменно називати їх, але відчуваю повинність сказати — це думаючі політики, патріоти, чиї імена досі сприймалися як звичайні, а відтепер вони записані до історії України.

Дивно трохи, вони з різних фракцій, але їх лідерів з ними нема. Про що це говорить? Це знак того, що керманичі фракцій або не розуміють, яке значення для України має ім’я Івана Мазепи, що презентує світові державу, або розуміють, та все ж таки хочуть сховатися в кущі, щоб їх не побачили з Кремля побільшувальні біноклі охоронців відновлюваної імперії.

На жаль, український історик М. Костомаров подвигу Мазепи не зумів збагнути. Як ідеолог побудови федеративної всеслов’янської держави, він уявляв собі вільну Україну в сім’ї вільних націй поруч з рівноправною з усіма народами Росією. Але Росія ніколи не хотіла бути рівноправною, і видатний історик, пишучи про Мазепу, вже бувши покараним за свої погляди, назвав гетьмана так, як цього бажала царська влада.

До повстання Мазепи проти російського царизму інакше поставився М. Грушевський. Він не міг знайти оправдання співробітництву Мазепи з кривавим царем, і вважав, що прислужництво гетьмана Петровській тиранії перекреслило його омріяну, геніальну мету — здобути державницьку, національну свободу Україні у збройній боротьбі проти московського самодержавства. М. Грушевський пише: “Мазепа хотів створити сильну власть гетьманську, оперту на відданій їй старшині, піднести особу гетьмана високо в очах громадянства і народу і заступити різномисленність демократичного устрою однодумністю монархії, об’єднаної в особі гетьмана”. Виходить, Мазепа дбав насамперед про зміцнення своєї особистої влади, йдучи на розрив із царем, а це не вся правда. Вся діяльність гетьмана була спрямована на створення в Україні такого рівня освіти і європейської культури, який якраз давав простір для різномисленності демократичного устрою.

Похожие вопросы
Предмет: Математика, автор: AlinaLan