Предмет: Физика, автор: emmy420

What acceleration A should jet engines bring to a spaceship in the outer space for an astronaut to have weight p=700N. If an astronaut mass is 75kg

Ответы

Автор ответа: Guerrino
0
ma=p=700 ⇔ a= \frac{p}{m} = \frac{700}{75} =9,33
Похожие вопросы
Предмет: Геометрия, автор: SYulek
Предмет: История, автор: Amogus19875