Предмет: Химия, автор: lillii1

the percentage of phosphorus in the double superphosphate

Ответы

Автор ответа: Аноним
2
Ca(H₂PO₄)₂ - double superphosphate

1) 
Firstly need to know the molar mass
Mr(Ca(H₂PO₄)₂) = 40 + 2·(2+31+64) = 40 + 2·97 = 234 g/mol
2) Find the mass fraction by the formula
ω(R) =  \frac{Ar(R)}{Mr(RX)} * 100 , where R - element and RX - substance
ω(P) =  \frac{2*31}{234} * 100 = 25,5 %
Похожие вопросы
Предмет: Математика, автор: prosto99999