Предмет: Химия, автор: 1Nicolina1

la o solutie de hidroxid de caliu cu masa 500 gr si partea de masa 20 % sau adaugat 180 gr de apa.Stabiliti partea de masa a solutiei obtinute

Ответы

Автор ответа: dec77cat
0
m=500 gr
w=0,20
Δm(H₂O)=180 gr
w'-?

m(KOH)=mw
m'=m+Δm(H₂O)

w'=m(KOH)/m'=mw/(m+Δm(H₂O))

w'=500*0,20/(500+180)=0,147 (14,7%)
Автор ответа: 1Nicolina1
0
multumesc foarte mult
Похожие вопросы
Предмет: География, автор: shiganshii