Предмет: Литература, автор: апсчспимрипр

чому в межах африки формуються різні типи клімату?

Ответы

Автор ответа: рошен2505
0


Кліматичні пояси та типи клімату Африки


   

1.    Закономірності зміни кліматичних поясів в Африці у зв’язку з її фізико-географічного положення.
2.    Екваторіальний кліматичний пояс.
3.    Субекваторіальні пояси північної та південної півкуль.
4.    Тропічні кліматичні пояси, їх кліматичні області.
5.    Субтропічні кліматичні пояси, їх кліматичні області.
6.    Практична робота з кліматичними діаграмами.        

2.    Екваторіальний кліматичний пояс.
•    Пригадайте, що таке повітряні маси.
•    Які  властивості мають екваторіальні повітряні маси.
•    Що таке річна амплітуда коливань температур?
     Екваторіальний кліматичний пояс охоплює узбережжя Гвінейської затоки та улоговину Конго. Його ще називають поясом “вічного літа”. Тут постійно високі температури повітря (понад +24ОС) і вологість. Зранку стоїть сонячна погода. Вдень нагріте та насичене вологою повітря піднімається вгору. Утворюються потужні дощові хмари. Опівдні починається злива з грозою. Тут справді дощ “ллє як з відра”, оскільки екваторіальна злива — це суцільна стіна води. На щастя, ці зливи тривають недовго, і до вечора знову наступає сонячна погода. І так щодня, з року в рік. Протягом року випадає понад 2000 мм опадів. Така погода визначається пануванням протягом усього року теплих та вологих екваторіальних повітряних мас.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та роздатковим матеріалом.    

     По обидва боки від екваторіального поясу, приблизно до 15-20° північної та південної широти, лежать субекваторіальні пояси. Тут упродовж року також високі температури, які мало коливаються. Але на рік буває два сезони — сухий узимку і вологий улітку. Так, у Північній півкулі дощі бувають тоді, коли Сонце перебуває в зеніті над Північним тропіком (улітку). За півроку випадає понад 1000 мм опадів. У цей час над Південним тропіком — сухий сезон. Через півроку із зміною положення Сонця змінюються сезони: над Південним тропіком — дощі, над Північним — сухо. Наявність сухого та вологого сезонів пояснюється пануванням двох повітряних мас: зимою – сухих тропічних, влітку – вологих екваторіальних. Чим ближче до тропіків, тим кількість опадів менша, а тривалість сухого сезону більша.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та роздатковим матеріалом.    
4. Тропічні кліматичні пояси, їх кліматичні області.
•    Схарактеризуйте основні риси тропічного кліматичного поясу.
•    Поміркуйте, чим та чому відрізняється тропічний клімат північної та південної півкуль в Африці. 
     Тропічні пояси в Африці відповідають тропічним широтам обох півкуль. Протягом року тут панують сухі тропічні повітряні маси. Літо в тропіках надзвичайно жарке, небо майже завжди безхмарне. Повітря нагрівається до +30 ... +40 °С. Вночі поверхня швидко охолоджується через відсутність хмар,  і температура повітря може знижуватися до +5 ...+10 °С. Тобто тут дуже велика добова амплітуда температур. Вдень розпеченим сухим повітрям важко дихати, тому все живе навколо ніби завмирає. Влітку часто дмуть сухі вітри, які несуть хмари піску, закриваючи Сонце.
     Північний тропічний пояс значно сухіший від південного через його більшу протяжність із заходу на схід та сусідство з Євразією. 
    
     Крайній південь і північ Африки лежать у субтропічних кліматичних поясах. Тут влітку під час панування тропічних повітряних мас стоїть жарка й суха погода. Повітря прогрівається до +24 ... +28 °С. Зимою з надходженням помірних повітряних мас температура знижується до +8 ... +12 °С й починаються дощі, хоча їх кількість незначна – 350-500 мм. Такий тип клімату називають середземноморським. Він характерний для північної частини Африки та крайнього південного заходу. На південному сході материка у субтропіках виділяють морську кліматичну область з рівномірним зволоженням протягом року. Це пов’язано з впливом на цю територію південно-східного пасату.       Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та роздатковим матеріалом.    
6. Практична робота з кліматичними діаграмами.
     Кліматична діаграма – графічне зображення особливостей клімату певної місцевості.
     Кліматична діаграма складається з графіку ходу температур та стовпчастої діаграми розподілу опадів.
     За кліматичною діаграмою можна встановити:
•    середні температури кожного місяця;
•    порівнявши температури січня та липня, обчислити річну амплітуду коливань температур та встановити знаходження місцевості відносно екватора: північна чи південна півкуля;
•    середню кількість опадів кожного місяця;
•    сезонність розподілу опадів: рівномірний розподіл протягом року, літній максимум, зимовий максимум;
•    річну кількість опадів.
     За усіма зазначеними даними можна визначити тип клімату (кліматичний пояс та область).    Пояснення вчителя. Робота з кліматичними діаграмами з презентації ppt «Кліматичні діаграми».    
Завдання: 
проаналізувавши кліматичні діаграми, заповніть таблицю і визначте типи клімату (зразок таблиці та кліматичних діаграм див. практикум).    Самостійна робота учнів з кліматичними діаграмами   


Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: dinamuratbekovna2005
Предмет: Математика, автор: ksenijaparamonova55
Предмет: Математика, автор: 0totirur6rupqpqqpnso
Предмет: Алгебра, автор: daser3434